Anal Fissür Tedavi Hizmetleri

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Çeşitleri

Yazar 17 Ocak 2018 Henüz yorum yok

Anal fissür; makat çıkışındaki mukozanın çatlaması veya yırtılmasıdır. %90 oranında arka bölümde olur iken özellikle kadınlarda olmak üzere %10 ön bölümde oluşmaktadır

Anal fissürün nedenleri nelerdir?

Anal fissürün başlıca sebepleri kabızlık, doğum eylemi sırasında fetüs başının anal kanala yaptığı travma,  kronik bağırsak hastalıkları ve kronik ishaldir. Genellikle sert bir dışkının makattan geçerken yaptığı travmatik yırtık şeklinde başladığı kabul edilir.  Arka bölümde görülmesinin nedeninin makatı saran kasların arka bölümde üzerini örten mukozayı destekleyememesi ve o bölgedeki fissürlü hastalarda görülen kanlanma eksikliğidir.

Anal fissürün tipleri nelerdir?

Akut ve kronik olmak üzere 2 tipi bulunur. Başlangıçtaki travma etkisi ile oluşan yüzeysel fissürler akut fissür’ dür. Akut fissürlerin büyük bir kısmı kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat bazı hastalarda fissür derinleşmekte, alttaki kas tabakalarına kadar uzanmakta fissür’ ün iç tarafında bulunan ucunda anal polip, dış tarafındaki ucunda ise skin tag denilen doku parçaları meydana gelmektedir ki o zaman kronik anal fissür denilir. Yapılan çalışmalarda kronik anal fissürlü hastalarda makatı saran kasların istirahat halinde oluşturduğu basıncın normal bireylere göre iki kat fazla olduğunun göstermiştir. Ayrıca kronik fissürlü kadavralarda yapılan anjiografik incelemelerde anal kanalın posteriorunda damarlanma eksikliği tespit edilmiştir. Yani fissür’ ün kronikleşme nedeni yetersiz dolaşıma bağlı oluşan iskemi(kanlanma eksikliği)’dir.

Anal fissürün belirtileri nelerdir?

  • Ağrılı dışkılama
  • Dışkılama sonrası tuvalet kağıdına bulaşan parlak kırmızı renkli kanama
  • Akıntı
  • Kaşıntı
  • Sık idrara çıkmadır.

Dışkılama sırasında başlayan makat bölgesindeki batma şeklindeki ağrı makatı saran kaslardaki spazmı artırarak anal kanaldaki basıncı artırmakta ve hastanın birkaç saat makat bölgesinde ağrısı olmaktadır. Diğer bir belirti tuvalet kağıdında görülen birkaç damla şeklindeki parlak kırmızı renkli kanamadır. Kronik fissürlü hastalarda çatlak alanından oluşan akıntı ile makat bölgesinde kaşıntı meydana gelmektedir. Ayrıca makat bölgesindeki ağrıya bağlı hastalarda sık idrara çıkma da gözlenmektedir.

Akut anal fissürün tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Akut fissürlü, ağrılı hastaların tedavisinde ılık su oturma banyosu, ağrı kesici ve kortikosteroid içeren pomatlardan yararlanılır. Amaç anal kanal basıncını düşürüp hem ağrıyı azaltmak hem de iyileşmeyi sağlamaktır. Ayrıca hastanın kabızlığı önleyici önlemler alması sonucu akut fissürler büyük oranda iyileşmektedir.

Kronik anal fissür’ ün tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kronik fissür’ lerin ise en etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Medikal tedaviler belirtilerde iyileşmeye neden olsa da büyük oranda şikayetler tekrarlayacaktır. Fissürlerde uygulanan cerrahi girişim makatı saran kaslardan iç tarafta bulunanın kısmen kesilerek makat içi basıncın düşürülmesi prensibine dayanır. Düşen makat içi basınç sonucu fissürün kanlanması düzelmekte ve 10 gün içinde şikayetler düzelmektedir. İşlem 5-10 dk gibi kısa sürede ve hafif bir sedasyon altında yapılmakta ve hastalar 2 saat içinde taburcu edilmektedir. Ameliyatın başarısı %95’ in üzerindedir. Fissür kenarlarında bulunan doku artıklarının büyük değilse alınmasına gerek yoktur. Büyük olduklarında hijyen bozukluklarına neden olacağı için alınmalıdır.

Son zamanlarda kronik fissürlü hastalarda gliseril-trinitrat pomatlarının makatı saran kaslarda yaptığı gevşeme nedeni ile tedavide kullanılmaya başlanılmıştır. Güncel uygulamalardan diğeri ise Botox’ dur. Makatı saran kaslardan iç bölümdekine yapılan enjeksiyon ile kas da 6 ayı bulan gevşeme sağlanmakta ve fissür iyileşmektedir. Her iki uygulamanın başarısı %70’ leri bulsa da tekrarlama oranları da yüksektir.

Cerrahi operasyon öncesi nelere dikkat etmeliyiz?

Daha önceden makat bölgesinden cerrahi operasyon geçirmiş, zor bir veya birden fazla normal doğum yapmış, makat bölgesi travması geçirmiş, kronik barsak hastalığı olan kişilerde cerrahi operasyon öncesinde özel tetkikler yapılmalıdır. Zira bu özelliklere sahip hastalarda yetersiz inceleme sonucu cerrahi işlem uygulanır ise korkulan ve oldukça ender bir komplikasyon olan inkontinans(gaz veya dışkı kontrolünün kaybı) meydana gelebilir.


Randevu & İletişim
Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op. Dr. Murat Molu
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0530 123 33 33
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0537 839 99 99

Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Doc. Dr. Kasım Çağlayan
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0535 924 44 44


admin

Author admin

More posts by admin