Anal Fissür Tedavi Hizmetleri

Fissür Oluşumu ve Tedavisi

Yazar 23 Ağustos 2017 Henüz yorum yok

Makatta meydana gelen çatlaklar olarak tanımladığımız anal fissür halk arasında makat çatlağı ya da makat yırtığı olarak adlandırılır. Anüste meydana gelen uzunluk ve derinlik hastaya göre değişkenlik gösterir. Anüsün arkasında, ortasında ve hatta (saat 12 hizasında) bulunabilmektedirler. Makat çatlağı iki türe ayrılır. Burada önemli olan 15 günlük süreçtir. Akut anal fissür ve kronik anal fissür olarak adlandırdığımız bu iki evreyi detaylı olarak değerlendirmek istiyoruz.

Akut Anal Fissür

Akut anal fissür hastada kısa sürei var olan yüzeysel lezyonlardır. Fissürün en büyük iki nedeni kabızlık ve ishaldir. Yeni doğan bebeklerde dahi görülen fissür bu evrede derin bir yara halinde değildir. İltihaplanmamıştır ve genellikle önerilen krem ve pomadlar ile tedavi edilir.

Kronik Anal Fissür

Uzun süreli ve ve derin yaralar kronik anal fissür olarak karşımıza çıkar. Yara çevresinde iltihaplanmalar görülür. Kronik anal fissür 6-8 hafta arasında tüm reaksiyonlarını vücutta gösterebilir.

Fissür Neden Olur?

Fissüre neden olan 2 büyük etken olduğunu yukarıda belirtmiştik. Kabızlık ve ishal.. Kabızlığın başlıca nedeni ise beslenme alışkanlıklarımızdır. Tüketilen katı gıdalar, hareketsiz yaşam, baharatlı ve yağlı besinler kabızlığa neden olur. Dışkılama esnasında anüsün zorlanması makatta yırtılmalara neden olur. Oluşan yaralar nedeni ile hasta dışkını yaparen cam kesiği batıyormuş hiddi ile derin bir acı duyar. Yine ishal vakalarında anüsten atılan parçalı dışkılar bölgeninn tahriş olmasına ve yırtılmalarına neden olur ki bu durumda fissür vakası kaçınılmazdır.

Anal Fissür Tedavisi

Bizler kliniğimizde anal fissür tedavisi için botulinum toksini (Botox) yöntemini kullanıyoruz. Adını estetik operasyonlarda duyuran botox tekniği ile makattaki kaslar gevşeyerek rahatlar. Kesi gerektirmeyen bir operasyon olduğu için aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ameliyatsız fissür tedavisi için yapmanız gereken tek şey bizimle irtigata geçmektir. Kliniğimizin irtibat numaraları 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Aynı zamanda mail ve Canlı Destek Hattı başında sorularınızı yanıtlamayı bekleyen doktorlarımız kliniğimizde hasta kabullerini sürdürmektedir.

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 573 50 75
Tel2: 0212 573 45 44
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

admin

Author admin

More posts by admin